نور و روشنایی

پاور ال ای دی و رشد گیاه

ال ای دی و رشد گیاه

نورها می توانند طیف کاملی را برای رشد گیاه ارائه دهند . با چراغ های ال ای دی می توان از طیف های گسترده نورهای ال ای دی علاوه بر نور پردازی برای پرورش میوه ها و گیاهان استفاده کرد .  ال ای دی های رشد این امکان را به شما می دهند که در هر زمان از سال و در هر شرایط آب و هوایی گیاهان متنوعی را پرورش دهید . این ال ای دی ها به طور ویژه به عنوان جایگزین نور طبیعی خورشید ، تحریک فتوسنتز و ارائه طیف رنگی مناسب برای رشد و شکوفایی گیاه طراحی شده اند .

هر نانومتر و کلوین چه کاربردی دارد ؟
انواع مختلفی از نور های رشد وجود دارد که هر کدام نقاط قوت و ویژگی های خاص خود را دارند . به طور مثال نور بنفش و آبی در محدوده ۴۰۰ تا ۴۹۰ نانومتر جذب کلروفیل ، فتوسنتز و رشد را تشویق میکنند .
نور قرمز در محدوده ۶۱۰ تا ۷۴۰ نانومتر گلدهی و جوانه زدن را افزایش می دهد .
نور ۴۰۰۰ کلوین که به عنوان نور نچرال شناخته می شود رشد گیاه را تحریک میکند.
نور ۶۰۰۰ کلوین برای رشد شاخ و برگ معمولا به کار می رود اگرچه  برخی گیاهان برای تولید گل و میوه به یک دوره نور گرمتر در حدود ۳۰۰۰ کلوین نیاز دارند .
نور ۴۰۰۰ کلوین نور طبیعی خورشید در ساعات صبح وظهر و نور ۶۰۰۰ کلوین نور آسمان در ساعات بعدازظهر می باشد .
اما کدام نور از ال ای دی برای گیاهان ضروری است ؟
می توان گفت دو رنگ نور مهم ترین نور برای رشد گیاه می باشد : قرمز ۶۶۰ نانومتر و آبی ۴۴۰ نانومتر که به عنوان دیپ رد و رویال بلو شناخته می شوند . رنگ قرمز نوراصلی مورد نیاز گیاه برای رشد و ساقه می باشد . علاوه بر این به گیاه این پیام را می دهد که هیچ گیاه دیگری بالاتر از آن وجود ندارد و می تواند رشد داشته باشد .
نور آبی به بهبود کیفیت گیاه کمک میکند به خصوص در محصولات برگی باز شدن روزنه را تقویت می کند و اجازه می دهد co2 بیشتری وارد برگ شود . نور آبی حداکثر جذب رنگدانه را که برای فتوسنتز لازم است انجام می دهد.
در واقع نور رشد ترکیبی از نانومتر ها و کلوین های فوق می باشد که میزان تعداد ال ای دی و استفاده بیشتر یا کمتر از کلوین یا  نانومتری خاص بستگی به نوع گیاه داشته و برای نتیجه بهتر لازم است با کارشناسان مربوطه مشورت یا از سایت ها ومقالات خارجی و داخلی تحقیق شود .

آیا همه گیاهان به یک نور نیاز دارند ؟
به یاد داشته باشید که سطح روشنایی مورد نیاز برای رشد در داخل خانه به ویژگی های گیاهی که در حال رشد است بستگی دارد .
اگر اطلاع دقیقی از نور مورد نیاز گیاه را ندارید بهتر است از ال ای دی فول اسپکتروم که طیف کلی نور های رشد گیاه می باشد استفاده کنید .
ال ای دی فول اسپکتروم در رنگهای سفید و صورتی در سایت موجود می باشد البته لازم به ذکر است که فول اسپکتروم صورتی با رنگ صورتی معمولی و فول اسپکتروم سفید با ال ای دی سفید معمولی کاملا متفاوت بوده و در ازمایشگاه های معتبر تست و تولید شده اند .
بهترین مکان برای قرار دادن چراغ بالای گیاه می باشد زیرا نور طبیعی خورشید را از بالا تشبیه می کند و همه برگ های گیاه را در معرض نور قرار می دهد .

چه مدت روشنایی برای گیاه لازم است ؟
مدت زمان نگهداری نور روی گیاه به عوامل مختلفی بستگی دارد . به عنوان یک قانون کلی اکثر سبزیجات و گیاهان گلدار به ۱۲ تا ۱۶ ساعت نور در روز نیاز دارند و گیاهان گلدار در انتهای این محدوده قرار می گیرند . باید برنامه ریزی کنید که به اکثر گیاهان حداقل ۸ ساعت تاریکی در شبانه روز بدهید اما به یاد داشته باشید که گیاهان مختلف به نور متفاوتی نیاز دارند .
تاریکی در واقع برای چرخه رشد گیاه بسیار مهم است ، در طول روز نور خورشید به گیاهان کمک می کند تا از طریق فتوسنتز انرژی تولید کنند و در شب گیاهان این انرژی را برای رشد و گلدهی در فرآیندی به نام تنفس تجزیه می کنند .
بذر خود را بررسی کنید و از کارشناسان این موضوع مشورت بگیرید و مطمئن شوید که چه مدتی چراغ خود را باید خاموش کنید . هیچ کس دوست ندارد در تمام شبانه روز کار کند حتی گیاهان .
و در پایان بهترین حالت برای نور رشد گیاه این است که با تحقیق نور مناسب هر گیاه با توجه به ویژگی های گیاه با ترکیب نانومترها و کلوین ها ساخته شود و اگر اطلاعات دقیقی نبود از ال ای دی فول اسپکتروم که طیف کلی نور رشد می باشد می توان استفاده کرد و در ساخت  چراغ رشد مانند تمامی چراغ ها استفاده از هیت سینگ خوب ضروری است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *