نور و روشنایی

هیت سینک ال ای دی چیست

هیت سینک ال ای دی چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم 

ال ای دی با تبدیل انرژی الکتریکی به نور روشنایی تولید می کند اما در این فرایند گرما تولید می شود . گرمای تولید شده می تواند باعث افت نور و در نهایت سوختن ال ای دی شود ، برای حل مشکل گرمای ال ای دی از هیت سینک استفاده می شود .
همه ال ای دی های پر قدرت ( بالاتر از ۱ وات ) هنگام روشنایی گرمایی تولید می کنند که این حرارت باید تعدیل شود تا اطمینان حاصل شود این حرارت از دمای مجاز ال ای دی که معمولا ۶۰ درجه سانتی گراد است بالاتر نرود .

هیت سینک چیست ؟

هیت سینک ال ای دی یک مبدل حرارتی است که حرارت تولید شده در ال ای دی را جذب کرده و سپس به محیط و هوای اطراف انتقال می دهد ، هیت سینک مهم ترین قسمت یک چراغ است .هیت سینک خوب تضمین می کند که دمای ال ای دی در زمان کار در دمای مطلوب باقی بماند که این امر سبب افزایش طول عمر ال ای دی می گردد .
بهترین هیت سینک ، هیت سینکی است که رسانای حرارتی بالایی داشته باشد ، معمولا از مس و آلومینیوم به علت رسانایی حرارت بالا و انتقال حرارت سریع از ال ای دی به محیط استفاده می شود .
مس انتقال حرارت بهتری نسبت به آلومینیوم دارد اما آلومینیوم به خاطر ارزان تر بودن و سبک بودن نسبت به مس رایج ترین نوع هیت سینک می باشد.

از چه هیت سینکی باید استفاده کرد 

اندازه هیت سینک به مواردی چون توان ال ای دی ، تعداد ال ای دی ، سایز ال ای دی و دمای محیطی که ال ای دی در آن کار می کند بستگی دارد .
هرچه تعداد پره های آلومینیومی یک هیت سینک بیشتر باشد آن هیت سینک هیت سینک بهتری است زیرا سطح تماس بیشتری با محیط دارد .
به طور کلی بهتر است به ازای هر ۱ وات توان پنج تا شش سانت مربع سطح مقطع آلومینیوم در نظر گرفته شود و هیت سینک حتما باید با هوای محیط در ارتباط باشد و داخل قاب چراغ محبوس نباشد که این امر ایجاب می کند که قاب چراغ به صورت یک تکه آلومینیومی باشد که معمولا در چراغ ها و حتی بدنه های چراغ قوه این مسئله رعایت می شود و عمل نکردن به این موضوع موجب کاهش عمر ال ای دی می شود .
اگر شما بهترین هیت سینک را داشته باشید اما با هوای محیط در ارتباط نباشد عملا کاری برای خنک کردن آن انجام نداده اید . هر چند که در قاب هایی که یک تکه آلومینیومی نیستند یا امکان تبادل حرارت کمی دارند هیت سینک هایی وجود دارد که امکان حرکت جریان آب در آن وجود دارد و همچنین هیت سینک های فن دار که با نصب فن بر روی هیت سینک تا حدودی این نقص را برطرف می کنند وجود دارد .
اگر از پاور ال ای دی استفاده می کنید حتما باید پاور ال ای دی را روی پی سی بی آلومینیومی نصب کنید سپس پی سی بی را بر روی هیت سینک نصب کنید . اگر هیت سینک ضعیفی دارید هر چه پی سی بی بزرگ تری انتخاب کنید حرارت بهتر دفع شده و نقص کم بودن هیت سینک را تا حدودی برطرف می کند .
نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که مهم سطح مقطع هیت سینک است و نه وزن آن هر چه سطح مقطع یک هیت سینک بیشتر باشد آن هیت سینک ، هیت سینک بهتری است و وزن هیت سینک معیار خوبی برای برتری هیت سینک ها نمی باشد .

نقش خمیر سیلیکون در هیت سینک

همچنین نکته مهم دیگر در نصب هیت سینک استفاده از خمیر سیلیکون با ضریب انتقال خوب است ، زیرا معمولا مقداری هوا یا فضای خالی بین هیت سینک خنک کننده و ال ای دی وجود دارد که باعث می شود حرارت به خوبی به هیت سینک و در نهایت محیط انتقال داده نشود که با استفاده از خمیر سیلسکون این نقص بر طرف می شود ( فضایی که با چشم دیده نمی شود ) . استفاده از خمیر سیلیکون باید به مقداری باشد که یک مقدار فضای کمی که چشم نمی بیند را پوشش دهد تا اتصال به خوبی به هیت سینک بر قرار شود و استفاده زیاد از خمیر یا چسب سیلیکون هم خوب نیست و خود مانع انتقال حرارت می شود پس در استفاده از آن وسواس به خرج دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *